Leczenie retencyjne
Po zdjęciu aparatu rozpoczyna się drugi etap leczenia, czyli leczenie retencyjne. Jego celem jest ustabilizowanie i utrzymanie zębów w nowej pozycji, umożliwiającej prawidłową funkcję stawów, mięśni i estetyki twarzy.
W trakcie tej fazy leczenia pacjent zobowiązany jest do noszenia aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty.
Rodzaje aparatów retencyjnych:
- górna płytka retencyjna (aparat ruchomy)
- drut retencyjny przyklejony na dolnych zębach w odcinku przednim.
Noszenie aparatów jest konieczne by utrzymać uzyskany efekt leczenia. Niestosowanie się do zaleceń ortodonty w zakresie noszenia aparatów retencyjnych może spowodować przesunięcia zębów i ich powrót na pierwotne pozycje.
Długość tej fazy zależna jest od rodzaju skorygowanej wady zgryzu. Średnio wynosi 3 lata u dzieci i młodzieży oraz powyżej 5 lat u dorosłych. U pacjentów dorosłych często konieczna jest retencja dożywotnia. Niewielkie przesunięcia zębów są akceptowalne i wręcz konieczne w związku z ich naturalnym dążeniem do maksymalnego kontaktu.
Każde uszkodzenie bądź zagubienie aparatu retencyjnego wymaga niezwłocznego zgłoszenia się na wizytę do gabinetu ortodontycznego ORTODENT w celu wykonania nowego aparatu.
ZASADY POSTĘPOWANIA Z PŁYTKĄ RETENCYJNĄ
1. Pierwszy miesiąc – należy nosić płytkę retencyjną 24 godziny na dobę, zdejmować tylko do posiłków i czyszczenia zębów.
2. Następne 3 miesiące – można zdejmować płytkę retencyjną na nie więcej niż 6 godzin w ciągu dnia(pobyt w szkole), i nosić przez resztę dnia i na noc.
3. Kolejne 3 miesiące –należy nosić płytkę retencyjną 2 godziny w ciągu dnia i całą noc.
4. Dalsze 6 miesięcy – płytkę retencyjną nosi się całą noc.
5. Ostatnie 6 miesięcy– zakłada się płytkę retencyjną co drugą noc.
Uwagi:
- Na wizyty kontrolne w trakcie retencji należy zgłaszać się zawsze z płytką retencyjną.
- Obowiązkowe wizyty kontrolne po:
- 1 miesiącu,
- 3 miesiącach,
- 6 miesiącach,
- 12miesiącach.
- W drugim etapie leczenia retencyjnego na wizyty należy zgłaszać się raz w roku,chyba,że lekarz ortodonta zaleci inaczej.